Faculty & Staff


 

HCA Business Administration - All Campuses

Name

Email

Title

Name: Terry Cochran
Title: President
Name: Sue Barnowski
Title: Business Manager
Name: Eugene Pierce
Title: Technology Director
Name: Katie Martin
Title: Communications Manager

 

Primary Campus at St. Michael the Archangel

Name

Email

Title

Name: Carrie Green
Title: Teacher Aide
Name: Dolores Dace
Title: Secretary
Name: Barbara Fields
Title: Kindergarten Teacher
Name: Paula Hackbarth
Title: Kindergarten Teacher
Name: Teri Fehrenbach
Title: 1st Grade Teacher
Name: Paula Kiley
Title: 1st Grade Teacher
Name: Constance Howe
Title: 2nd Grade Teacher
Name: Theresa Mills
Title: 2nd Grade Teacher
Name: Kathryn Salmo
Title: Learning Consultant
Name: Katie Rankin
Title: Associate Principal
Name: Jessica Eikermann
Title: PE, Library, Teacher Aide
Name: Amanda Lindsey
Title: Counselor
Name: Joyce Distefano
Title: Private Paraeducator
Name: Peggy Eakle
Title: Nurse
Name: Eryn Krobath
Title: Music
Name: Jessica Harris
Title: Art / Learning Support
Name: Amy Puckett
Title: Technolohy/STREAM
Name: Denise Mills
Title: Spanish

 

Intermediate Campus at Our Lady of Providence

Name

Email

Title

Name: Melissa Hunter
Title: Principal
Name: Alex Mueller
Title: 3rd Grade
Name: Allison Lawton
Title: 3rd Grade
Name: McKinley Robbins
Title: 4th Grade (Science and Math)
Name: Mesha Scheipeter
Title: 4th Grade (English and Social Studies)
Name: Meredith Amelotti
Title: 5th Grade (Science and Social Studies)
Name: Katie Simpson
Title: 5th Grade (Math)
Name: Kelly Preiss
Title: Teacher Aide
Name: Julie Christy
Title: Teacher Aide
Name: Layne Cramer
Title: Learning Consultant
Name: Angela Krueger
Title: Physical Education
Name: Katie Stein
Title: Secretary
Name: Darnell Brown
Title: Facilities
Name: Peggy Eakle
Title: Nurse
Name: Rita Moylan
Title: Nurse
Name: Whitney Griggs*
Title: Counselor
Name: Eryn Krobath
Title: Music
Name: Jessica Harris
Title: Art / Learning Support

 

Middle School Campus at Annunciation

Name

Email

Title

Name: Rebecca Bickel
Title: Principal
Name: Theresa Berra
Title: Secretary
Name: Maureen Tavernaro
Title: Math
Name: Ed Ewing
Title: Social Studies
Name: Heather Sasser
Title: Religion/Spanish/Social Studies
Name: Ann Kelly
Title: Religion
Name: Cyndi Hasten
Title: Science
Name: Meghan Ferrara
Title: English & Literature
Name: Greg Sullentrup
Title: Art
Name: Adele Chehval
Title: Learning Consultant
Name: Anne Nolan
Title: Learning Consultant
Name: Judy Cernich
Title: Teacher's Aide
Name: Shannon Smyka
Title: Dean of Students/Physical Education
Name: Eugene Pierce
Title: Technology
Name: Whitney Griggs
Title: Counselor
Name: Noelle Trueman
Title: Math
Name: Joseph Zanaboni
Title: Figurative Language, Middle School Solutions

 

Early Education Center at St. John Paul II Campus

Name

Email

Title

Name: Angie Langhauser
Title: Director of Early Childhood
Name: Melissa Buttice
Title: School Office
Name: Lisa Wright
Title: 2 Year Old Teacher - Rainbow Room
Name: Cheryl Vogler
Title: 2 Year Old Teacher Assistant - Rainbow Room
Name: Jenny Blankenship
Title: 2 Year Old Teacher Assistant - Rainbow Room
Name: Carrie Kendall
Title: 2 Year Old Teacher - Shining Stars Room
Name: Brittney Meyer
Title: 2 Year Old Teacher Assistant - Shining Stars Room
Name: Genny Norby
Title: 2 Year Old Teacher Assistant - Shining Stars Room
Name: Amy Cain
Title: Young 3's Teacher - Frog Room
Name: Karen Gentry
Title: Young 3's Teacher Assistant - Frog Room
Name: Ruth Duque deEstrada
Title: Young 3's Teacher Assistant - Frog Room
Name: Sue Iten
Title: Young 3's Teacher Assistant - Frog Room
Name: Donna Catanzaro
Title: 3 Year Old Teacher - Ladybug Room
Name: Tracy Lanz
Title: 3 Year Old Teacher Assistant - Ladybug Room
Name: Kim Hendrix
Title: 3 Year Old Teacher - Chameleon Room
Name: Kathy Alexander
Title: 3 Year Old Teacher - Butterfly Room
Name: Pam Geigle
Title: 3 Year Old Teacher Assistant / Science - Butterfly Room
Name: Aley Holman
Title: 3 Year Old Teacher Assistant / Gym Class - Butterfly Room
Name: Kristin Freund
Title: 4's Teacher - Zoo Train Room
Name: Alexis Valentine
Title: 4's Teacher Assistant - Zoo Train Room
Name: Erin Grate
Title: 4's Teacher - Flamingo Room
Name: Ann Hilllmeyer
Title: 4's Teacher Assistant - Flamingo Room
Name: Amy McClure
Title: 4's Teacher - Seahorse Room
Name: Lexie Loewnau
Title: 4's Teacher Assistant - Seahorse Room
Name: Krista Rybak
Title: 4's Teacher Assistant - Seahorse Room
Name: Jill Armentrout
Title: 4's Teacher - Tiny Tortoise Room
Name: Barb Hock
Title: 4's Teacher Assistant - Tiny Tortoise Room
Name: Natalie Freeman
Title: 4's Teacher Assistant - Tiny Tortoise Room
Name: Linda Wingbermuhle
Title: Learning Consultant
Name: Patty Johnson
Title: Learning Consultant
Name: Lisa Duggan
Title: Catechesis of Good Shepherd
Name: Jim Dilg
Email:
Title: Custodian

 

After School Program Staff

Name

Email

Title

Name: Rana Almalla
Email:
Title: ECEC
Name: Alanna Hopson-Morris
Email:
Title: ECEC
Name: Lorrie Niebling
Email:
Title: ECEC
Name: MaryAnn Smith
Email:
Title: ECEC
Name: Hannah Geigle
Email:
Title: ECEC
Name: Hannah Lanz
Email:
Title: ECEC

 

Special Areas Teachers

Name

Email

Title

Name: Eryn Krobath
Title: Music Teacher
Name: Denise Mills
Title: K-5 Spanish Teacher
Name: Amy Puckett
Title: K-5 Technology/STREAM Teacher
Name: Jessica Harris
Title: K-5 Art Teacher, Resource Teacher
Name: Jessica Eikermann
Title: K-2 PE Teacher
Name: Angie Krueger
Title: 3-5 PE Teacher

 

Cafeteria Staff

Name

Email

Title

Name: Kevin Loida
Title: Chef
Name: Allison VerPlank
Title: Cafeteria
Name: Laura Blackwell
Title: Food Services
Name: Tim Hazelhorst
Email:
Title: ECEC Cafeteria